Kalıcı Epilasyon

Kıllar tüm vücutta bulunur. Vücudumuzda kıl olmayan yerler; dudaklar, avuç içleri ve ayak tabanlarıdır. Kıl; cildin alt kısmında bulunan kıl foliküllerinden ve cildin yüzey kısmında bulunan kıl şaftından meydana gelir. Kıllar cildimiz üzerinde neredeyse eşit dağılımdadır. İnsan vücudunda yaklaşık 5 milyon kıl olduğu tahmin edilmektedir.

Kılların büyük bir çoğunluğu oldukça ufak, renksiz ve kolayca görünmez. Bu kıllara “vellus” adı verilir. Kalın, koyu ve açıkça görünür olan kıllar ise “terminal” kıl olarak adlandırılır. Bu kıllar tipik olarak kafa derisi, sakal, koltuk altları, kasık bölgesi ve bacaklarda bulunmaktadır. Kılların büyümesi çeşitli aşamalarda meydana gelir. Büyüme aşamasına “anagen” denir. Büyümenin durduğu aşama “catagen” ve kılların büyümediği durağan kaldığı evre ise “telogen” olarak adlandırılmaktadır. Kalıcı epilasyon en iyi sonuçları; Vellus kıllarındansa koyu renkli kıllar olan Terminal kıllarda uygulandığında vermektedir. Aşama olarak da en iyi sonuçlar kılların büyüme aşaması olan “anagen” aşamasındadır. Bu aşamada kıllar kalıcı olması için cihazdan gelen ışından zarar görmeye daha yatkındırlar.

Farklı sosyal ve etnik topluluklar arasında yüzde ve vücutta bulunan kılların normal olarak algılanma biçimleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bazı araştırmacılar derecelendirme ölçekleri (Ferriman-Gallwey skalası gibi) geliştirerek, saç büyümesinin belli etnik normlara uygun olmadığını belirlemeye çalışmaktadırlar.

İstenmeyen tüyler ve kıllar

İstenmeyen kıllar kadınlar ve erkekler için büyük bir problemdir. Bu kıllardan kurtulmak istemenin en önemli sebebi kozmetik kaygılardır. Modern Batı toplumunda Kadınlarda tüylülük genellikle eril bir özellik olarak görülmektedir ve erkeklerde tüylülük ise yaygın olarak ilkellik ve bakımsızlık olarak kabul edilmektedir.

Bazı bireylerin kıllarından kurtulmak istemesinin sebebi kozmetik amaçlardan ziyade daha farklı sebepler için olabilir. Örneğin; yüzücüler performanslarını iyileştirmek amacıyla kıllarından kurtulmak istemektedirler. Saç follikülit (iltihaplı tüyleri) ya da kıl dönmesi gibi durumlardan rahatsız olan kişiler bu yöntemi seçebilirler.

İstenmeyen kıllardan kurtulma süreci eski Mısır’da Kleopatraya kadar uzanmaktadır. Kleopatra’nın kaşlarını “aldırdığı” bilinmektedir. İstenmeyen kıllardan kurtulmak için kullanılan birçok metot vardır. Geçici çözümler olarak; tıraşlamak, cımbızla almak, ağda, iple almak, sir ağda ve tüy dökücü kremler kullanılmaktadır. Kalıcı ile çözümler olarak ise elektroliz ile sınırlı kalmaktadır. Bu durum Kalıcı epilasyon teknolojilerinin gelişimine kadar devam etmiştir.