Kalıcı Epilasyon Faydaları

Aşırı ya da hoş görünmeyen vücut kılları hem erkek hem de kadınlar için istenmeyen bir durumdur ve bu kılların yok edilmesi zor ya da zahmetli olabilir. Kalıcı Epilasyon uygulaması; istenmeyen tüylerin yok edilmesi için hızlı ve nazik bir yöntemdir.

Kalıcı Epilasyon Uygulaması İle İstenmeyen Tüyler Kalıcı Olarak Azaltılır

 • Kişilerde kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlar.
 • Güvenilir bir yöntemdir.
 • Kalıcı epilasyon az ağrılı bir yöntemdir, bireylerin çoğu uygulamaya rahatlıkla uyum sağlar.
 • Kalıcı epilasyon hızlı bir yöntemdir, çok kısa sürede vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.
 • Kalıcı epilasyonun cilt üzerinde toksin ya da alerjik bir yan etkisi yoktur, cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz.
 • Batık kıllarda ve kıl dönmelerinde kullanılan bir  yöntemde kalıcı epilasyondur.
 • Epilasyonda cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.
 • Depilasyona göre çok daha uygun maliyetlidir.
 • Epilasyon, istenmeyen yüz ve vücut kıllarının ortadan kaldırılması için kendini kanıtlamış hızlı, etkili ve uzun ömürlü sonuçlar elde edebileceğiniz tek uygulamadır.
 • Epilasyon ile istenmeyen tüylerinizden kurtulmanız mümkündür. İstatistiklere göre, önerilen sayıda kalıcı epilasyon seansından sonra, uygulama yapılan bölgedeki tüylerin %80-95’i ortadan kaldırılmaktadır.
 • Batık kıllar giderilmesi için son derece etkili bir yöntemdir. Batıklardan kaynaklanan tahriş olmuş cilt ve kırmızı yumruların oluşumunu önlemektedir.
 •  Uygulanan alana ışın geçişleri ile, çıplak gözle görülmeyen kıllar dahil olmak üzere bölgedeki kıllar yok edilir. Böylece kılların daha fazla büyümesi azaltılmış olur ve hassas ciltlerde bile ipeksi bir his bırakır.
 • Uygulama, elektroliz (iğneli epilasyon) gibi diğer metotlara oranla daha kısa sürelidir. Gelişen teknoloji sayesinde uygulamadan hemen sonra normal rutin aktivitelere dönebilirsiniz.
 • Uygulama neredeyse acısızdır ve geniş bir yelpaze içerisindeki cilt ve kıl tipleri için uygundur.

Kalıcı Epilasyon İşleminde Güvenlik Esas Olmalıdır

 • İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmaya çalışırken ömür boyu iz kalacak yanıklara yol açmamak için güvenilir merkezler tercih edilmelidir.
 • Farklı kalıcı epilasyon sistemleri konusunda araştırma ve geliştirmeler yürütmekte olan kurumlar tercih edilmelidir. Bunun sonucu olarak, geniş bir yelpazede hemen hemen her cilt tonu ve tipinde kalıcı epilasyon uygulaması sunulur.
 • Kalıcı Epilasyon işlemi, alanında uzman, deneyimli ve özel olarak eğitilmiş uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalıcı epilasyon ve kalıcı epilasyon işlemleri ile ilgili sıkça sorulan soruları ve cevaplarını aşağıda okuyabilirsiniz. Bu cevaplar Essi Danışman Hekimleri ve Mühendisleri tarafından sizlerden gelen sorular üzerine cevaplandırılmıştır, tanı, tedavi amaçlı kullanılamaz, sadece toplumu bilgilendirme amaçlı olarak paylaşılmaktadır.

Kalıcı Epilasyon Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

 • Daha büyük alanlarda uygulama yapılabilir.
 • Epilsayon işleminde; tıraş uygulamasının hızı ile elektroliz uygulamasının uzun süreli etkisi birleştirilmiş haldedir.
 • Vücudun her alanında uygulanabilen bir yöntemdir..
 • Dynamic Cooling etkisi ile daha acısızdır.

Uygulama Kalıcı Mıdır?

Kullanılan ekipmanın etkinliği ve uygulayıcının uzmanlığına bağlı olarak sonuçlar değişkenlik gösterebilir. Daha düşük kaliteli cihaz ve IPL cihazları ile yapılan uygulamalarda, kaliteli ve cilt tipine uygun cihazlarla elde edilen sonuçlar kadar başarı elde edilemeyebilir. Optimum seviyede çalışılsa bile başarılı bir işlem uygulanmayabilir.

Birey seçimi ve gerçekçi olunması son derece önemlidir. Sarı, gri ya da kırmızı kıllara sahip olan bireyler, koyu tenli bireyler kadar başarılı bir sonuç alamayabilirler.

Kalıcı epilasyon işleminde kısa vadede daha etkileyici sonuçlar elde edilmektedir. Uzun vadede elde edilecek sonuçlar ise, kişi ve işlemin uygulandığı bölgeye göre değişkenlik gösterecektir. Kalıcı epilasyon uygulaması yaptıran kişilerin büyük bir çoğunluğu 6-8 hafta içerisinde uygulama yapılan alandaki kıllarda önemli ölçüde azalma görecektir. Kadınlarda kol altı, bikini bölgesi ve bacak bölgelerine, erkeklerde ise göğüs bölgesi uygulamaya çok iyi yanıt vermektedir. Kadınlarda yüz bölgesi uygulaması ise hormonal faktörlerin etkisiyle daha uzun sürece sonuç verebilir. Bu bölgelerde rötuş seansları gerekebilir. Koyu renkli kıllar ve açık tenli kişilerde daha etkileyici sonuçlar elde edilmektedir. Kıl kökleri daha derinlerde olan kişilerde seans sayısı artış gösterebilir.

Cildin soğutulması neden önemlidir?

İşlem sırasında cildin soğutulmasının iki adet amacı vardır: cildin aşırı ısınması engelleyerek oluşabilecek yanıkları önler ve daha etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Cildin soğutulması için kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Bunlar, soğutulmuş uçlu ekipman kullanımı, hava konveksiyonlu ekipman kullanımıdır.

Kalıcı epilasyon işlemi tüm kıl tiplerine uygulanabilir mi?

Kalıcı epilasyon pigmente olan kıllarda daha etkilidir. Açık sarı, gri yada kırmızı kıllara sahip olan bireyler, koyu kıl renkli bireyler kadar başarılı bir sonuç alamayabilirler. Kılın görünen kısımda rengi daha açık fakat kıl kökü koyu renkli ise, epilasyon işlemi yine de etkili olabilir.

Tüm cilt tiplerine işlem uygulanabilir mi?

Tüm cilt tiplerinde uygulanabilir. Sadece uygulama süresince bronzlaşılmamalıdır. Bronz bir ciltte, pigmentler ışına daha hassas haldedir ve çeşitli reaksiyonların oluşmasına sebep olabilir.

Tüm vücut bölgelerine işlem uygulanabilir mi?

Kalıcı epilasyon teorik olarak tüm bölgelere uygulanabilir ancak kaş bölgesinin alt kısımlarına yaptırmaktan kaçınılmalıdır. Göz çevresine çok yakın bir bölge olduğundan ayrıca elmacık kemiklerinin üst kısımlarına uygulanan işlem sırasında da çok dikkatli olunmalıdır. Kadınlarda en popüler bölgeler; yüz, kol altı ve bikini bölgesi iken erkeklerde ise sırt, omuzlar ve göğüs bölgesidir.

Kalıcı Epilasyon için kaç yaşında olmak gereklidir?

Kalıcı epilasyon her yaşta uygulanabilir fakat çocuklarda 13-14 yaşından önce epilasyon yapılmasını uygun bulunmamaktadır. Bu yaşlarda ergenlik dönemi kaynaklı hormonlarda meydana gelen değişiklikler, kıl yapısında da değişikliklere sebep olabilir. ileriki yaşlarda ise kıllar grileşmeden kalıcı epilasyon işlemi yaptırılması önerilmektedir.

Yan etkisi var mıdır?

Kalıcı epilasyon kısa süren bir prosedürdür ve uygulamadan hemen sonra rutin hayata dönülebilmektedir. Epilasyon işleminde kullanılan cihazlar cildi soymaz bu sebeple risk düşüktür. Dünya çapında bu uygulamayı yapan klinikler tarafından epilasyon işleminin güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Biraz kızarıklık ya da yanma hissi oluşabilir. Fakat bu etkiler sadece ilk birkaç gün görülür. Soğuk uygulaması ya da kortizon içeren kremlerin kullanılmasıyla bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Bronz bir cilt işleme tabi tutuluyor ise, cilt pigmentasyonunda artma ya da azaltma görülebilir.

Kullanılan cihazlar göze verebilecekleri hasar bakımından 4 sınıftır. Epilasyon doğru bir şekilde uygulanmadığında enfeksiyon, yanık, yara gibi hasar riski olduğu unutulmamalıdır. Epilasyon uygulamasını alacak kişilerin epilasyon işlemini yapacak kişinin alması gereken eğitimler konusunda bilinçli olması, işlemin doğru uygulanıp uygulanmadığını takip edebilmeleri bakımından önemli bir ayrıntıdır. Kalıcı epilasyon yaptırırken, sadece fiyat bazlı bir uygulama değil aynı zamanda kalifikasyonlar, deneyim ve merkez özelliklerinin de çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Kaç seans uygulama gereklidir?

Uygulama yapılan alana, kıl tipi ve istenilen sonuç düzeyine göre seans sayısı değişkenlik göstermektedir. İşlem yaptıran bireylerin büyük çoğunluğu 6-8 hafta arasında kıllarında büyük oranda azalma görecektir. Bu durum zaman içerisinde ilerlemeye devam edecektir. Beklenen sonuçlara ulaşılmadıysa, işlem ayarları tekrar gözden geçirilmelidir.

Açık renkli kıllara sahip kişiler, düzenli olarak epilasyon işlemi yaptırabilirler. Kişi ve uygulanacak olan işleme bağlı olarak elde edilecek sonuçlar değişkenlik gösterecektir. Örneğin, kol altı ve bikini bölgesi epilasyon işlemine en iyi yanıt veren bölgelerdir. Bununla birlikte, yüz bölgesine uygulanan işlemler daha uzun süreli olabilir.

Seansların aralığı nasıl olmalıdır?

Uygulamanın yapıldığı alana göre değişkenlik gösterse de genellikle işlemler arasında 4-6 haftalık bir boşluk bırakılması önerilmektedir.

Kalıcı epilasyon fiyatları nedir?

İlk konsültasyonda bu konu detaylı bir şekilde konuşulmalıdır. İşlem fiyatı uygulamanın yapıldığı bölgeye ve alınan seans sayısına göre değişir. Bazı yerlerde kılların yoğunluğu ve gerekli olan işlem sayısına bağlı olarak da değişebilir.

Kalıcı epilasyon işlemi için herhangi bir poliklinikte verilen ücretten daha az bir fiyat teklif ediliyorsa, kullanılan cihazın kalitesi, merkezin özellikleri ya da uygulamayı yapacak olan kişinin yetkinliklerinde bazı eksiklikler olması muhtemeldir. Merdiven altı yerlere, bitene kadar diyerek çok düşük fiyat veren yerlere dikkat edilmelidir, sektörde dolandırıcılık vakaları da çok artmıştır.

İşlemden önce ne yapmalıyım?

İşlem süresince bronzlaşılmamalıdır. Uygulama yapılacak olan alandaki kılların uzun olması şart değildir kısa olabilir fakat en önemlisi görünür olmalarıdır. (Örn; 1-2 mm) İşlemden 6 hafta öncesine kadar ağartıcı kullanılmamalıdır. İşlemden 1 ay önce, ağda yaptırılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. İşlemden 24-48 saat önce tıraş yapabilirsiniz.

Kalıcı epilasyon işlemi acı verir mi?

Epilasyon işlemi alan bireylerin çoğu işlem süresince oluşan acının tolere edilebilir olduğunu vurgulamaktadırlar. Elektroliz ya da ağda ile kıyaslandığında daha acısız bir uygulamadır. Contact cooling cilt soğutma ile birlikte uygulanan epilasyon işlemleri hissedilen acıyı minimum düzeye indirmektedir.

Cilt hassasiyeti kişiden kişiye değişir. Hassasiyet sahibi kişiler, işlemden önce orta düzeyde bir analjezik, Norofen, alabilirler. Daha hassas kişiler ise, EMLA gibi topikal kremler kullanabilirler. Kadınların, regl döneminde daha hassas olduklarından, epilasyon işlemi yaptırmaması önerilmektedir.

İşlemden sonra ne yapılmalıdır?

İşlemden sonra 5-10 dakika boyunca soğuk kompres uygulanır. İşlem sonrasında rutin hayata kolayca dönülebilir. Uygulama yapılan alanda hafif güneş yanığı gibi kızarıklık olabilir ve bu durum birkaç gün içerisinde normale döner. Aloe Vera, E Vitamini ya da nemlendirici krem kullanılabilir. Kalıcı epilasyon işleminden sonraki 24 saat boyuna spor salonuna ve yüzme salonuna gidilmemesi tavsiye edilmektedir. Terleme ya da havuzlarda bulunan klor işlem yapılan bölgeyi tahriş edebilir. 7-10 gün içerisinde çıkan kılların düşmeye başladığını göreceksiniz. İşlemden sonraki 4 hafta boyunca bronzlaşmaktan kaçınmanız önerilmektedir.

Evde kullanılan Kalıcı Epilasyon Cihazları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Günümüzde, evde kullanılan kalıcı epilasyon sistemleri popülarite kazanmaktadır. İnternet üzerinden, mağazalarda satışa sunulmuştur. TRIA cihazı evde kullanım için tasarlanmış bir Diodedir. Ev tipi kullanım için tasarlanmış büyük çoğunluğu küçük IPL tipi cihazlardır. Ev tipi cihazlar, düşük enerji seviyelerinde çalışır ve kullanım için eğitim gerektirmez. Kullanımı kolaydır. Fakat düşük enerji seviyesi ve küçük boyutlarda olması sebebiyle yavaş ve uzun süren bir işlem süreci bulunmaktadır. Medikal kalıcı epilasyon cihazlarından elde edilebilecek sonuçların tahmin edilebilmesi konusunda bir ipucu verebilir.

Kalıcı epilasyon seansları arasında ve sonrasında ne olur?

İşlemden sonra, kızarıklık, yanma ve döküntü görülmesi yaygındır. İşlem sürecini takip eden 1-8 saat içerisinde bu durum ortadan kalkmış olmalıdır. Cildin soğumasına yardımcı olmak için buz paketleri kullanılabilir. Ayrıca, aloe veralı losyonlar ya da güneş sonrası losyonlar kullanabilirsiniz.

İşlemden 24 saat sonra, doğrudan güneş ışığına maruz kalınmamalı sauna vb. ortamlardan kaçınılmalıdır. Güneş koruyucu krem kullanımı önerilir. Uygulamadan sonra 15-20 dakika içerisinde işlem yapılan bölgedeki kıllar dökülmeye başlayacaktır. Yumuşak Keseleme / peeling uygulayarak bu süreç hızlandırılabilir.

Aslında, randevunuzdan bir gün önce tıraş yapmanızı öneriyoruz. Ağda yapmanızın uygun olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bu durum kılların büyüme döngüsünü ve işlemin sonuçlarını etkileyebilir. İşlem uygulanan alandaki kılların yavaş yavaş dökülmeye başladığını göreceksiniz. İşleminize devam ettikçe, bu durum ilerlemeye devam edecektir. Bu sayede seans sayısı azalacaktır.

Az sayıda kişide, pembe cilt, kızarıklık, şişme ya da folikül gibi yan etkiler görülmüştür. Eğer herhangi bir sorunuz varsa lütfen yerel kliniğiniz ile irtibata geçiniz.

Uygulamanın sonuçları konusunda beklentim nasıl olmalı?

Bazı bireyler ilk işlemlerinden sonra gözle görülür bir farklılık olduğunu belirtmektedirler. Ancak, gerçek sonuçların üçüncü işlemden sonra elde edilebileceğini ifade edebiliriz. Öncelikle düşük ayarlarda işleme başlıyoruz ve işlem süreci devam ettikçe cildin reaksiyonlarını gözlemleyerek gerekli olursa ayarları yükseltmekteyiz. Başlangıç değerlerimiz düşük olabilir fakat gözle görülür kalıcı sonuçlar elde edene kadar uygulama sürecimize devam ediyoruz. Bazı kılların daha kalın ve daha derin kıl köklerinin olduğu, bu durumun da işlem sürecini uzatabileceği unutulmamalıdır.

Vücudunuzda kılların büyümeye devam etmesi normal bir süreçtir ve bu süreç işlem devam ettiği süre boyunca önemli ölçüde azalmaya devam edecektir.

Hangi Cilt ve Tüy Çeşitleri Kalıcı Epilasyon Uygulaması İçin Uygundur?

Kalıcı Epilasyon teknolojisi ilk geliştirildiği zamanlarda, sadece koyu renkli kıllar ve açık renkli cilt tonlarında uygulama yapılabiliyordu. Bu durumun sebebi, eski model cihazların kıllardaki ve ciltte yer alan pigmentleri birbirinden ayıramamasıdır. Koyu tenli kişilerde yapılan uygulamalar sonucu yanıklar ve pigmentasyon değişiklikleri görülmüş vakalar vardır. Fakat, teknoloji geliştikçe, kullanılan cihazların dalga boyları ayarlanabilir hale geldi. Bu sayede koyu tenli kişilerde güvenli bir şekilde epilasyon işlemi yapılmaya başlanmıştır.

Bronz tenlere uygulanan epilasyon işlemi konusunda bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Ciltte artan melanin miktarı, epilasyon işlemi için cildi uygunsuz hale getirir. Fakat Essi Güzellik ve Estetik Grubu gibi kaliteli yerlerde kullanılan üstün ekipmanlar sayesinde koyu renkli ciltlerde kalıcı epilasyon imkânı sunulur.

Kaç seans epilasyon uygulaması yaptırmam gerekiyor?

Mükemmel sonuç elde edebilmeniz için, sizlere 4-8 seans arasında Kalıcı Epilasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Her bir randevunuzun arasında 4 ila 8 haftalık boşluklar bırakmanız tavsiye edilmektedir. Kılların büyümesi 3 aşamada meydana gelir: Büyüme, dinlenme ve geçiş süreci. Kalıcı epilasyon uygulaması ile sadece büyüme aşamasındaki kıllar hedeflenir. Bu sebeple, tek bir seansta tüm kılların cihaz tarafından görülmesi mümkün değildir.

Kalıcı epilasyon işlemini almayı düşündüğünüz yerlerde danışmanlık randevunuz sırasında; sizlere uygun olan işlemin uygulaması konusunda öneriler uzmanlar tarafından sağlanacaktır.

Bronz tenli iken kalıcı epilasyon uygulaması yaptırabilir miyim? 

İşleme başlamadan önce, uzman uygulayıcı tarafından melanin sayımınız yapılmalıdır. Bu işlem, uygulamanın güvenliği ve etkinliği açısından önemli bir parametredir. Bu sayım sonucunda işleme uygun görülmeyen sonuçlar çıktığı takdirde, uzman tarafından işlem sürecine alınmayabilirsiniz. Sizlerin sağlığı ve güvenliği doğru merkezler için epilasyon uygulamasının etkinliğinden çok daha önemli olmalıdır.

Kalıcı epilasyon uygulaması batık problemime de çözüm olabilir mi?

Kesinlikle evet. Kalıcı epilasyon alan birçok kişi, ilk işlem sürecinden sonra bile batık sorunlarının azaldığını bildirmişlerdir.İşlem süreci tamamlandığında, bu sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

Erkekler de kalıcı epilasyon yaptırabilir mi?

Tabi ki evet, epilasyon işlemi için son 10 yılda erkek sayısında ciddi artış olduğu görülmüştür. En popüler epilasyon bölgeleri ise; boyun, sırt ve göğüs bölgeleridir.

Yasal Uyarı: Soru cevap kısmında verilen tüm bilgiler firmamız uzman doktor ve mühendisleri tarafından cevaplandırılmıştır. İzinsiz paylaşım ve kullanım tespit edilmesi halinde yasal işlem uygulancaktır. Tüm verilen cevaplar toplumu bilgilendirme amaçlı verilmiş olup, ticari olarak kullanılamaz.